Kuo skiriasi plentiniai bateliai nuo MTB?

 

Nesenai pradėjusiems važinėti gali tekti išgirsti tokius terminus kaip: kalnų dviračių bateliai (anglų k. MTB shoes) plentiniai bateliai (anglų k. road shoes). Kas tai per batai? 

Tai yra specifiniai batai skirti dviratininkams. Šie batai nėra privalomi, tačiau jie rekomenduojami tiek naujokams, tiek reguliariai besitreniruojantiems ar minantiems dviratininkams. 

Plentiniai bateliai

Plentiniai bateliai dažniausiai yra gaminami labai lengvi, aerodinamiški su labai stipriu padu, kuris nesilanksto. Todėl su šiais bateliais nėra patogu vaikščioti, bėgioti. Naujų plentinių batelių kainos dažniausiai svyruoja  tarp 25 ir 300 eurų (kartais net žymiai daugiau). Kodėl taip skiriasi? Pirmiausia – kokybė. Aukštos kokybės plentiniai bateliai dažnai turi anglies pluošto padą, brangias, kokybiškas ir ilgaamžes medžiagas, specialias ergonomiškas užveržimo technologijas, taip pat specifinius padelius, atitinkančius pėdos formą. Didžiausi pasaulyje batelių gamintojai smarkiai dirba ties ergonomija ir patogumu, tad rinkitės žinomų ir turinčių gerus atsiliepimus firmų batelius (Sidi, Specialized ir kt.). Taip pat skiriasi ir plokštelės (jos dedasi ant pado – batelio apačioje). Plokštelės dažniausiai tinka tik gamintojo nustatytiems pedalų tipams. Svarbus skirtumas tarp plentinių ir kalnų dviračių batelių tai, kad plentiniai įsisega tik vienoje pedalo pusėje.

    

Kalnų dviračių bateliai

Šie bateliai gaminami storesni, sunkesni, nei plentiniai. Medžiaga yra storesnė ir tvirtesnė, kad kiek įmanoma labiau apsaugotų pėdas nuo šakų, akmenų, įpjovimų. Kalnų dviračių batelių padas yra grublėtas ir panašus į laipiojimo po kalnus batus. Jis yra toks dėl to, nes kalnų dviratininkams nemažai tenka pasivaikščioti, ypač kai trasoje jau darosi sunku judėti dviračiu (stati įkalnė, nuokalnė, neišvažiuojamas purvas, upelis, kliūtys ant kelio, kurių neišeina apvažiuoti ar pervažiuoti). Plokštelės naudojamos kalnų dviratininkų bateliuose yra įleistos gilyn į padą, taip plokštelės apsaugomos nuo purvo, akmenukų ir kitų paviršių ant žemės. Kaip ir į plentinius batelius, taip ir į kalnų dviračių batelius sukasi skirtingo tipo plokštelės, kurios gali būti naudojamos su atitinkamu pedalų tipu. Kalnų dviračių batelių pedalai įsisega iš daugiau, nei vienos pusės. Todėl sustojus ir vėl pajudėjus batelio įsisegimas yra žymiai lengvesnis.

    

 

Dažniausiai užduodami klausimai:


K: Ar galiu vaikščioti su plentiniais bateliais?

A: Taip, tačiau tai nėra taip patogu, kaip su plentiniai, be to plokštelės taip žymiai greičiau dyla, jas tampa paprasčiau netyčia nulaužti.

 

K: Ar galiu minti su kalnų dviračių bateliais plentiniu dviračiu?

A: Taip, tačiau tai nėra taip patogu, kaip su plentiniais. Kalnų dviračių batelių plokštelė yra žymiai mažesnė, nei plentinių batelių, todėl pėda daugiau juda į šonus, neturi tokios atramos, kadangi padas yra žymiai lankstesnis gali atsirasi pėdos skausmų. Deja jie pasireikš po daugiau, nei +- 30 kilometrų

 

K: Esu girdėjęs, jog nesaugu važinėti su plentiniais/kalnų bateliai, kurie įsisega į pedalą, nes atsiradus kritinei situacijai negalėsiu nukelti kojos nuo pedalo.

A: Pasaulinio lygio dviratininkai (tiek kalnų, tiek MTB (kalnų dviračių) važinėja su įsisegamais bateliais). Jiems pasitaiko nemažai ekstremalių situacijų, tačiau jie negrįžta atgal prie važiavimo su sportbačiais. Tiesa sakant, nuslydus pėdai nuo pedalo turėsite žymiai didesnių sužeidimų, nei, kad važiuodami su įsegamais bateliais.

K: Ar įsigijęs batelius ir juos naudodamas pagal paskirtį važiuosiu greičiau?
A:  Taip. Be treniravimosi tai vienas greičiausių būdų aplenkti panašaus pajėgumo draugą/konkurentą/kaimyną. Su bateliais galėsite tiek stumti, tiek traukti, o tai sugeneruos daugiau jėgos ir greičiau judėsite į priekį, nei kad su paprastais pedalais.

 

K: Girdėjau, jog bateliai yra skirti profesionalams, ar tai tiesa?

A: Ne. Šiais bateliais gali važinėti visi – tiek mėgėjais, tiek profesionalai.

 

K: kas geriau, plentiniai ar kalnų dviračių bateliai?

A: Priklauso nuo to kam naudosite. Jei planuojate važinėti mieste ir vaikščioti – galima rinktis batelius miestui, su kuriais patogu vaikščioti. Jei miške, parkuose, žvyrkeliuose, specialiose kalnų dviračių trasose – kalnų bateliai. Jei važinėsitės lygiu paviršiumi – asfaltu, treke – plentinius batelius. Kalnų dviračių bateliai visada turės pranašumą miške, o plentiniai bateliai pranašumą plente, lyginant su kalnų dviračių bateliais.

 

K: turiu vidinę baimę, kad padidės kritimų skaičius su jais. Ar ji pagrįsta?

A: Viskas priklauso nuo to kaip greitai priprasite prie batelių. Jei įprastai nukeldavote koją nuo pedalo tiesiai aukštyn ar bet kuriuo kampu, tai  su įsisegamais bateliais tai tampa nežymiai sudėtingiau.  Reikia pėdą pasukti į išorę, tada išsisegusį batelį galite nukelti nuo pedalo bet kuriuo kampu. Įsisegimas mažiau komplikuotas – reikia padėti atitinkamoje vietoje pėda ant pedalo ir paspausti žemyn. Tada pedalai ir plokštelė tvirtai įfiksuos jūsų koją ir neleis jai nuslysti nuo pedalo. Pradedant važinėti su tokio tipo bateliais rekomenduojame pasipraktikuoti įsisegti prie sienos su pašalinio žmogaus pagalba. O toliau jau viskas vyks praktikos keliu… Gali pasitaikyti skaudesnių griuvimų pamiršus išsisegti batelį iš pedalo pasukant šonu, o ne keliant aukštyn, kaip jau esame įpratę. Tačiau po kiek laiko suprasite, jog tai buvo pati geriausia investicija po dviračio ir šalmo nusipirkimo.

Straipsnio autorius:  Peletonas