Viskas apie plento dviračių komponentų grupės (1 dalis)

Šiandien norime su Jumis pasidalinti mintimis apie plento dviračių komponentų grupes. Shimano, SRAM ir Campagnolo – trys pagrindiniai plento dviračių sistemų gamintojai. 

„Plento dviračio komponentų grupė“ -  komponentų rinkinys, kuris jums leidžia sustoti ir važiuoti – kitais žodžiais tai transmisija, perjungimo rankenėles ir stabdžiai. Daug kompanijų gamina dviračių komponentus, bet rinkoje dominuoja trys pagrindiniai gigantai: Shimano, SRAM ir Campagnolo. O dabar apie kiekvieną iš jų atskirai:

Shimano

Shimano yra viena iš seniausių ir plačiausiai naudojamų iš visų trijų gamintojų. Ši įmonė savo gyvenimą pradėjo Japonijoje 1921 metai, kai Shozaburo Shimano nusprendė gaminti terkšles nuomotame nugriautos celiulioido gamyklos kampe. Žvelgiant į šiuos laikus, Shimano tapo tokia sėkminga, kad aprūpina netgi pusę globalios dviračių komponentų industrijos.

Pirminis Shimano grupės lygis: Claris, Sora ir Tiagra

 

Shimano Claris

Diapazonas prasideda nuo biudžetinio varianto – Shimano Claris, kuri yra dažniausiai komplektuojama ant labiausiai perkamų dviračių. Claris yra 8-ių pavarų sistema (8-ios pavaros gale) derinama su 2-jų ar 3-jų pavarų švaistikliais (2 ar 3 pavaros priekyje).

Aukščiau yra Shimano Sora, kuri taip pat komplektuojama ant pirminio lygio dviračių su 9-ių pavarų sistema su standartiniu 2-jų pavarų švaistikliais ar platesniu, 3-jų pavarų, diapazonu.

Dar aukščiau yra Shimano Tiagra, 10-ies pavarų grupė, kuri dalijasi kai kuriomis brangesnės 105-osios sistemos dizainu ir naudojasi aukštesnio lygio grupės technologijomis, tokiomis kaip keturių tvirtinimo taškų švaistikliai.

Rezultatų siekiantiems Shimano grupės: 105 ir Ultegra

 

 

Shimano 105

Shimano 105 yra labiausiai perkama, į rezultatus orientuotus, grupė iš Shimano. Shimano 105 grupė komplektuojama su vidutinės klasės plento dviračius. Ši 11-os pavarų grupė yra geriausios kombinacijos pasirinkimas, kuris užtikrina efektyvumą, ilgaamžiškumą ir vertę.

Shimano Ultegra yra vienu laipteliu žemiau nei profesionalaus lygio Dura-Ace grupė. Ši 11-os pavarų grupė turi daugybę tokių pačių dizaino savybių, kaip ir aukščiausios klasės Dura-Ace bei  siūlo visas funkcijas, kurių labiausiai reikės dviratininkams, bet yra šiek tiek sunkesnė už Dura-Ace grupę.

 

Shimano Dura-Ace


Dura-Ace yra Shimano asortimento viršūnė. Ji siūlo 11-os pavarų perjungimo sistemą ir sujungia aukščiausios klasės dizainą su lengviausiomis medžiagomis tokiomis kaip: aukščiausios klasės lydiniai, anglies pluoštas ir titanas.

 

Shimano Di2 elektroninio būdo perjungimas ir diskiniai stabdžiai

Shimano siūlo abi, Ultegra ir Dura-Ace grupes su elektroniniu būdu valdomu Di2 perjungimu, kaip alternatyvą mechaniniams trosams. Di2 grupės turi tuos pačius atitinkamus mechaninių grupių švaistiklius, galinių pavarų žvaigždžių blokus, grandines ir stabdžius (taigi Ultegra Di2 turi tuos pačius komponentus, kaip ir Ultegra). Abi grupės šiuo metu apima hidraulinių diskinių stabdžių pasirinkimo galimybę, taip pat „caliper“ stabdžius ir rankenėles (įprastą variantą).

 

 

SRAM

Amerikiečių įmonė SRAM yra naujas žaidėjas rinkoje, atsiradęs 9-ojo dešimtmečio pabaigoje per kalnų dviračių bumą, įsitvirtinęs rinkoje savo lengvomis GripShift rankenėlėmis.

SRAM plento grupių diapazonas sudaro 4-ias pagrindines grupes: Apex, Rival, Force ir Red (didėjančia tvarka pagal kainą). SRAM grupės yra lengviausios rinkoje pagal kainą.

Pirminis SRAM grupės lygis: Apex

 

SRAM Apex

Apex grupė yra 10 pavarų grupė, kurioje yra SRAM WiFli sistema. WiFli siūlo platų galinių pavarų žvaigždžių bloko diapazoną (nuo 11-os iki 36-ių dantukų). Tai leidžia SRAM pasiūlyti platų pavarų diapazoną, kuris paprastai yra randamas su trijų pavarų švaistikliais be papildomo svorio. Tai vienas iš unikalių SRAM pardavimo taškų, kiti gamintojai dabar siūlo panašias specifikacijas.

SRAM taip pat siūlo Apex grupę su 1x11 pavaromis – tai  yra tik viena pavara priekyje ir 11-a pavarų gale.

Rezultatų siekiantiems SRAM grupės: Rival ir Force

 

Toliau eina Rival, kuri gali taip pat naudoja platų WiFli galinį pavarų perjungėją ir galinių pavarų žvaigždžių bloką, bet yra pagaminta iš lengvesnių medžiagų nei Apex. Rival yra pati populiariausia SRAM mynimo sistema plento dviračiuose ir yra 11-os pavarų. Ją dažniausiai galima rasti su 2-omis pavaromis priekyje (2x11) arba tik viena (1x11).

Didėjant kainomis iki Ultegra lygio, SRAM Force grupė naudoja lengviausias medžiagas tokias kaip:  aukščiausios klasės lydiniai ir anglies pluoštas, ir tai ją padaro labai konkurencingu rinkiniu. Kaip ir Rival, Force yra 11-os pavarų grupė, kuri gali būti sukomplektuota su 2-omis pavaromis priekyje didesniam pavarų diapazonui arba 1-a pavara priekyje, kuri užtikrina paprastumą.

Pro lygio SRAM grupė: Red

 

SRAM red

SRAM Red grupė yra pro lygio 11-os pavarų grupė, su ja yra daug kartų pasiekta Tour de France pergalė. Ji tiesiogiai konkuruoja su Shimano Dura-Ace ir Campagnolo Super Record grupėmis atitinkamai.

SRAM Red komponentai naudoja labai lengvas medžiagas, aukščiausios klasės aliuminį, daug anglies pluošto, titaną ir netgi keramikinius guolius. SRAM Red taip pat yra galima su WiFli pasirinkimu, kuris leidžia naudoti itin platų pavarų diapazoną. Iš visų pirmaujančių aukščiausios klasės grupių SRAM Red yra lengviausia rinkoje ir sveria tik 1747 g.

SRAM eTap elektroninio būdo perjungimas ir hidrauliniai diskiniai stabdžiai

 

 

Amerikiečių bendrovė pradėjo siūlyti elektroninio būdo perjungimą Red grupei 2015-ais metais. eTap yra viena vienintelė belaidžio ryšio grupė iš trijų pagrindinių prekių ženklų. Dabar visos SRAM plento grupės yra ir su hidraulinių diskinių stabdžių versija.

 

 

Campagnolo

Italų prekės ženklas Campagnolo įkurtas 1933-iais metais po to kai Campagnolo įkūrėją Tullio Campagnolo nuvylė bandymas išimti galinį ratą per varžybas ir įkvėpė jį sukurti greitaveržlę (užspaustuką). Tikriausiai tai yra labiausiai istorijomis apipintas dviračių prekės ženklas, nes jis yra susijęs su didžiosiomis šio sporto žvaigždėmis – Fausto Coppi, Gino Bartali, Jacques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard Hinault, Miguel Indurain… Campagnolo pasirenka dažniausiai dviračių kolekcionieriai.

Piminis Campagnolo grupės lygis: Centaur

 

Campagnolo

Campagnolo grupė pradedama aukštesne kaina lyginant su konkurentais. Greičiausiai, kad nerasite italų gamintojo dviračio, kuris kainuotų mažiau nei €900.

Pirminio lygio Centaur grupė yra maždaug tame pačiame lygmenyje kaip Shimano 105 ar SRAM Rival. Tai 11-os pavarų grupė pagaminta iš lengvųjų lydinių.

Rezultatų siekiantiems Campagnolo grupė: Potenza ir Chorus

 

 

Campagnolo grupė: Potenza ir Chorus

Potenza buvo išleista 2016 metais, kaip konkurentė Ultegra grupei. Ji turi aukščiausios klasės funkcijas: 4-ių tvirtinimo taškų švaistikliai su Veloce ir Athena grupių pavarų rankenėlėmis, su jomis yra lengviau pasiekiamas perjungimas nuo viršaus, tačiau tai leidžia perjungti tik vieną pavarą žemyn. Grupė yra su 2x11 pavaromis. Potenza daugiau ar mažiau pakeitė Athena grupę, tačiau Campagnolo vis dar turi Athena Triple (3x11) grupę savo asortimente.

Vienu laipteliu žemiau po aukščiausios klasės Campagnolo Record linijos grupių yra 11 pavarų Chorus grupė. Ji sudaryta iš lengvųjų lydinių, anglies pluošto ir titano. Ši grupė yra tarp Shimano Ultegra ir Dura-Ace, ar SRAM Force ir SRAM Red grupių.

Pro lygio Campagnolo grupės: Record ir Super Record

 

Record ir Super Record

Campagnolo Record yra italų prekės ženklo pavyzdinė grupė. Ji pagaminta naudojant aukščiausios klasės anglies pluoštą derinant lengviausius lydinius ir titaną. 11-os pavarų Record grupė yra komplektuojama su aukščiausios klasės dviračiais, kurių kaina siekia €3500 ir daugiau.

Campagnolo taip pat siūlo dar aukštesnio lygio grupes – Super Record. Nors yra labai panaši į Record grupę, ji naudoja dar brangesnes medžiagas, kurios palengvina ir sustiprina kiekvieną detalę. Tai yra aukščiau ir brangiau nei gali pasiūlyti Shimano ar SRAM gamintojai ir ši grupė komplektuojama tik su pačiais brangiausiai pro lygio plento “bolidais”.

 

 

Campagnolo EPS grupė

Campagnolo taip pat siūlo keletą elektroninio būdo perjungimo grupes, kurių trumpinys yra EPS (Electronic Power Shift). Pradedant Chorus EPS, kuri yra, kaip ir Shimano, varoma elektriniais mechanizmais ir akumuliatoriaus energija – akumuliatorius gali būti sumontuotas išorėje arba paslėptas balnakotyje arba vamzdyje, kur yra balnakotis, tik žemiau link švaistiklių.

Record EPS naudoja lengvesnes medžiagas, norint sumažinti bendrą, o Super Record EPS tobulina viską toliau. Super Record EPS yra grupė žmonėms, kuriems pinigai nėra svarbu. Kaip ir Shimano Di2, taip ir EPS grupės turi tuos pačius atitinkamus mechaninių grupių švaistiklius, galinių pavarų žvaigždžių blokus, grandines ir stabdžius (taigi Record EPS turi tuos pačius komponentus, kaip ir Record).

 

Šiandien tiek apie tris pagrindinius plento dviračių komponentų gamintojus: Shimano, SRAM ir Campagnolo ;) 

Ultrabike komanda

Toliau skaitykite: Viskas apie plento dviračių komponentų sudėtį